به گزارش "تلکام نیوز" ، اینگونه که پیداست، اخیرا بیگانه‌ها پیغام‌های زیادی برای ما می‌فرستند: اینترنت هیچ کمبودی از رمزها و رازهای عجیب و غیرقابل فهم ندارد.

 

Webdriver

یک دانشمند علوم کامپیوتر جسور در بی بی سی، مدّتی را به کاوش درباره‌ی یکی از رازهای بزرگ شبکه‌ی جهانیپرداخته‌است. البته برای این عنوان، نامزد‌های بسیاری وجود دارد، امّا پرونده‌ی Webdriver Torso معمای منحصر به فردی‌است.

Webdriver یک حساب کاربری در YouTube است با منطقی ساده، و غیرقابل درک. تقریبا هر ساعت، این حساب کاربری یک دنباله از اشکال چهارگوش قرمز و آبی ۱۱ ثانیه‌ای به کلکسیون ویدئو‌هایش اضافه می‌کند. این حساب کاربری کار خود را از سپتامبر ۲۰۱۳ شروع کرد و تا نیمه‌ی آپریل به فعالیّت خود ادامه داد تا اینکه به طور مرموزی متوقف شد. اخیرا آپلودها دوباره آغاز شده‌اند. طبق یک نظریه، این شبکه می‌تواند یک «ایستگاه اعداد» مدرن باشد، روشی که هنگام وقوع جنگ سرد برای فرستادن پیام‌های کدگذاری شده به جاسوس‌ها استفاده می‌شد. طبق نظریه‌ای دیگر، ویدئو‌ها وسیله‌های ارتباطی موجودات بیگانه هستند.

پاسخ معّما چیست؟ رُک و راست، ما نمی‌دانیم. حتی پس از کنکاش تمام داده‌های نزدیک به ۸۰۰۰۰  ویدئوی ۱۱ ثانیه‌ای کد‌گذاری شده‌ی شبکه‌ی Webdriver Torso در YouTube، استفن بکت (Stephen Beckett) بی بی سی، تنها به این نتیجه رسید که ویدئوها ممکن است از فرانسه آپلود شده باشند. هیچ نشانه‌ای از اینکه چه کسی پشت این ماجراست یا به چه دلیل این کار را شروع کرده است وجود ندارد، امّا موضوعی که واقعا عصبی‌کننده است، یک سر سوزن از معنی این ویدئوها سر در نمی‌آوریم!

بکت مجبور بود که اینگونه نوشته را تمام کند «اگر واقعا کاربیگانه‌هاست، بیایید امیدوار باشیم که اونها… در صلح به سراغمون بیان!» اینگونه که پیداست، اخیرا بیگانه‌ها پیغام‌های زیادی برای ما می‌فرستند: اینترنت هیچ کمبودی از رمزها و رازهای عجیب و غیرقابل فهم ندارد. این فهرست فقط تعدادی از ماندگارترین‌ها هستند.

 

Cicada 3301

برای دو سال تمام، رمزنگارهای آماتور با Cicada 3301 درگیر بوده‌اند. نوعی«بگرد و پیدا کُن» اینترنتی که به مهارت بالایی در شکستن رمز، و البته ادبیات قرون وسطی و عددشناسی قوم مایا، برای پیدا کردن سرنخ‌های پیش‌َبرنده نیاز دارد. اینکه چه کسی پشت این ماجرا قرار دارد نامشخّص است، گرچه بسیاری از کسانی که درگیر این معمّا شدند معتقدند که یک سازمان مرموزِ بزرگ با بودجه‌ی فراوان سعی بر استخدام نیروهای جدید از این طریق دارد. با این وضع، ممکن است هرگز ندانیم حقیقت چیست.

 

حمله‌ی مارکُویَن

در ابتدای کارِ اینترنت، اجتماعی مجازی به نام Usenet، مکررا دچار حمله‌ی Spam (حمله‌ی که با استفاده از فرستادن پیام‌های تکراری و در مقیاس بالا انجام می‌شود) به وسیله‌ی کلمات استفاده شده در امتحان SAT شد، که «به عجیب و غریب‌ترین مرحله‌ی ممکن رسید.» هر پُست با عنوان Markovian Parallex Denigrate انجام می‌شد و هیچ‌کدام از ارسال‌ها هیچ معنایی نمی‌داد. نسل‌های مختلفی از کارآگاهان اینترنتی در ۱۵ سال گذشته سعی کردند تا این پیام‌ها را کدشکنی کنند و یا مرتبط با یک موضوع دولتی جلوه بدهند که تا به امروز موفقیت چندانی در این کار به دست نیاورده‌اند. The Daily Dot در یک مقاله‌ی بسیار جالب، که واقعا ارزش خواندن کامل را دارد، به این نتیجه رسیده است که احتمالا کلّ این ماجرا کار فردی «شوخ‌طبع یا مزاحم» بوده است. امّا با این حال، ما همچنان نمی‌دانیم حقیقت چیست!

 

A858

از سال ۲۰۱۱، یک کاربر Reddit (شاید یک ربات؟) به نام A858DE45F56D9BC9 پُست‌های طولانی و رمزنگاری شده‌ای از حروف و اعدادی را که خودش بوجود آورده در Reddit  ارسال کرده‌است. هزاران نفر عزم خود را جزم کرده‌اند که ارسال‌های این کاربر را ترجمه‌کنند. حتی نرم‌افزاری به نام A858StatsBot نوشته شده‌است که به صورت خودکار، اطلاعاتی مثل طول پیام و توزیع آماری آن را برای کسانی که تصمیم دارند عملیات کدشکنی انجام دهند محاسبه می‌کند. سازنده‌ی این نرم‌افزار در ارسالی در GitHub نوشته است: «A858 احتمالا بزرگترین راز Reddit است.»

 

BitCoin

این معمّا به پای دیگر اسرار عجیب و ماورایی‌گونه‌ی اینترنت نمی‌رسد امّا به‌هرحال این پرسش که چه کسی واحد پول مجازی Bitcoin را ساخته، هرچند که تلاش‌های بسیاری برای معرّفی کردن Satoshi Nakamoto به عنوان سازنده‌ی BitCoin صورت گرفته، بدون پاسخ مانده‌است.

البته مشخّصا تنها یک چیز می‌تواند اعصاب‌خرد‌کن تر از یک معّمای اینترنتی غیرقابل حل باشد: این که پاسخ یکی از آن‌ها را پیدا کنید و آن پاسخ احمقانه باشد. حساب کاربری یوتیوب Pronunciation Book شمارش معکوسی را آغاز کرده بود که برای یک اتفاق ناگفته‌ی بزرگ در اواخر ماه جولای گذشته تنظیم شده بود. آیا این یکی از پیام‌های شوم NSA  بود؟ نشانی از واقعه‌ی آخرالزمان بود؟ نه، فقط بخشی از یک پروژه‌ی هنر‌های مفهومی بود!