توضیحات قسمت سی و چهارم:

به انتهای مباحث مبانی IOS رسیدیم. قبل از اینکه به مبحث بعدی یعنی سوییچینگ وارد بشیم دوست دارم این LAB رو انجام بدید که در اون مباحث مطرح شده در چند ویدیوی گذشته رو جمع بندی کردم. اگر بتونید این LAB رو بدون مراجعه به Document ها انجام بدید، مشخصه که شما مطالب این ویدیوها رو به خوبی فرا گرفتید، میتونید با IOS کار کنید و کانفیگ پایه رو روش انجام بدید.

سناریوی ویدیوی سی و چهارم:

۱- با استفاده از پورت کنسول به دیوایس سیسکو تون متصل بشید. کلیه کانفیگ های موجود رو پاک کنید و روتر رو به حالت تنظیمات کارخانه ای برگردانید.

۲- از رنج ۱۰٫۲٫۱٫۰/۲۴ یک IP به دیوایس سیسکو اختصاص بدید.

۳- از همین رنج به کامپیوترتون هم یک IP اختصاص بدید. این کامپیوتر باید به دیوایس شما متصل شدده باشه. چه بطور مستقیم و چه از طریق سوییچ

۴- پسورد Telnet و Enable رو "Ninja" قرار بدید. این کار رو با استفاده از امنیتی ترین متد ممکن انجام بدید. برای امن کردن هر کدام از پسورد های تلنت و Enable روش های جداگانه ای وجود داره.

۵- برای دیوایس تون یک بنر logon  قرار دهید. این بنر باید در تمامی انواع سشن های اتصال قابل رویت باشه. ( از خلاقیت شخصی خودتون هم میتونید بهره بگیرید! )

۶- Hostname دیوایس خودتون رو به نام کوچک خودتون تغییر بدید.

۷- دیوایس رو طوری کانفیگ کنید تا اگه در مد Priviledge کامندی رو اشتباه تایپ کردید، دیوایس تون به سراغ DNS برای ترجمه این عبارت به IP نره! اگه یادتون باشه در ویدیوها زمانی که اشتباه تایپی داشتم روتر من سعی کرد به دیوایسی با نام عبارت اشتباه تایپ شده تلنت کنه. در این قسمت میخوایم دیوایس رو طوری کانفیگ کنیم که این اتفاق نیفته.

۸- نرم افزار رایگان tftpd32 را دانلود و در کامپیوترتون نصب کنید و به وسیله اون از running-config دیوایس تون Back up  بگیرید. دقت داشته باشید که فایروال موجود رو کامپیوترتون ممکنه جلوی برقراری ارتباط از طریق  TFTP رو بگیره. اگه این اتفاق افتاد به طور موقت اون رو Disable  کنید.