چرا به حافظه اکسترنال نیاز دارید

اطلاعات مهم در کامپیوتر شما ممکن است از دست بروند. بنابراین اگر این اطلاعات برای شما با اهمیت هستند و تنها یک نسخه از آنها را در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کرده اید، به شما توصیه می کنیم یک نسخه پشتیبان از این اطلاعات روی یک هارد اکسترنال تهیه کنید.

علاوه بر این اگر سیستم شما پر از اطلاعات، عکس ها و آهنگ هایی است که قصد ندارید آنها را پاک کنید، بهتر است به فکر تهیه یک هارد اکسترنال باشید تا بتوانید به همه این اطلاعات به صورت یکجا، دسترسی داشته باشید.

انواع حافظه خارجی

دو نوع درایو ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد.

  • Solid-State Drives یا اصطلاحا SSD
  • Hard Disk Drive یا اصطلاحا HDD

SSD ها بسیار سریع هستند ولی نسبت به HDD ها گرانتر می باشند. برای خرید SSD در حجم بالا باید حدودا ۴ برابر HDD هزینه کنید. SDD ها همچنین امن تر هستند. اگر مقاومت هارد برای شما مهم است می توانید از مدل های قوی و ضد ضربه استفاده کنید. این درایو ها معمولا دارای پوشش بیرونی می باشند که مقاومت دستگاه را بیشتر می کنند.

حافظه های SSD برخلاف HDD ها هیچ قسمت مکانیکی ندارند و کمتر از  HDD ها آسیب پذیرند. اگر دیسک سخت اکسترنال HDD داشته باشید و هنگام خواندن و یا نوشتن اطلاعات به آن ضربه وارد کنید به احتمال بالای ۹۰ درصد دیسک سخت اکسترنال شما آسیب خواهد دید.

در عوض HDD ها ارزان می باشند و در ظرفیت های بالای ۵۰۰GB  و تا حجم ۱TB و ۲TB  (هر ترابایت ۱۰۲۴GB است) و بالاتر موجود می باشند. 

امنیت درایو

بعضی از درایوها دقیقا مشابه یک مخزن عمل می کنند. یعنی تنها اطلاعات شما را درون خود نگه می دارند. ولی درایو هایی نیز وجود دارند که امنیت و امکانات بیشتری مانند بازیابی راحت فایل ها و یا تهیه نسخه پشتیبان به صورت اتوماتیک فراهم می کنند.

این امکانات ممکن است برای شما هزینه بردار باشند و قیمت درایو را بالا ببرد. بنابراین کاملا بستگی به نیاز و اهمیت امنیت اطلاعات شما دارد.

سرعت

زمانی که سرعت نوشتن و خواندن از درایو برای شما اهمیت دارد، باید به پورت های دستگاه توجه کنید. بیشتر درایور ها از USB 2.0 یا eSATA پشتیبانی می کنند ولی پورت USB 3.0 هنوز کاملا جا نیافتاده و ممکن است همه درایو ها از آن پشتیبانی نکنند. در هر حال وجود USB 3.0 در درایو یک مزیت بزرگ است. دستگاه های MAC از eSATA پشتیبانی نمی کنند.

اگر از Mac استفاده می کنید، به قابلیت اتصال درایو از طریق FireWire نیز توجه کنید.

سرعت eSATA از USB 2.0 بیشتر است. ولی معمولا نیاز به یک منبع انرژی خارجی دارد بنابراین برای استفاده از این پورت برای جا به جایی فایل های بزرگ مانند فیلم های HD، معمولا باید از درایوهای اکسترنال با آداپتور استفاده کنید.

قابلیت اتصال به شبکه

اگر تصمیم ندارید از از این درایو در یک شبکه خانگی یا اداری استفاده کنید، نیازی به بررسی قابلیت شبکه در درایو خود ندارید. ولی اگر قرار است از این درایو در شبکه خانگی یا شبکه کوچک اداری خود استفاده کنید باید قابلیت Network-Attached Storage یا اصطلاحا NAS را بررسی کنید. این درایو ها مانند هارد های اکسترنال بزرگی می باشند که می توانند به طور اتوماتیک از چند کامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه کنند و یا کامپیوترهای موجود در شبکه برروی آنها اطلاعات بنویسند و یا بخوانند.

این درایو ها از HDDهای معمولی گران تر می باشند. گاهی اوقات قیمت این هارد ها بر اساس تعداد کامپیوتری که می توانید به آنها متصل کنید و ظرفیت آنها، خیلی زیاد می شوند. این درایو ها در یک شبکه، ابزار بسیار مفیدی می باشند.

 

مقایسه

برای پشتیبان‌گیری (بک آپ)، ایجاد آرشیو، و به طور کلی برای به همراه داشتن حجم وسیع اطلاعات و انتقال آنها، هارد‌های اکسترنال بهترین گزینه هستنند. البته فلش مموری ها هم هستند ولی فلش مموری ها در ظرفیت های بالا مثلاً ۶۴ گیگابایت به بالا بسیار گران قیمت می‌شوند. در صورتی که یک هارد اکسترنال با ظرفیت ۲ ترابایت (معادل ۲ هزار گیگابایت) نسبت به کارایی که دارد، بسیار ارزان قیمت است.

External Hard Drive

در این مقایسه پنج مدل از بهترین های هارد اکسترنال مورد آزمایش قرار گرفته اند.

Rocstor Lancer LX با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت.

Seagate GoFlex Satellite Mobile Wireless Storage با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت.

Seagate Slim با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت.

Western Digital My Passport با ظرفیت ۲ ترابایت.

و Western Digital My Passport Edge با طرفیت ۵۰۰ گیگابایت.

Seagate GoFlex Satellite Mobile Wireless Storage

 

 

Seagate GoFlex Satellite Mobile Wireless Storage

قیمت این ۵ هارد به ازای هر گیگابایت ۱۰ سنت یا کمتر است و همه‌ی آنها از فناوری USB 3 بهره می‌برند. یعنی از مدل‌های قدیمی‌تر خود که USB 2 هستند، بسیار سریع‌تر‌اند.

Western Digital My Passport

 

 

Western Digital My Passport

ضخامت

هر پنج هارد به راحتی در جیب کت جا می‌شوند ولی مقداری با هم تفاوت اندازه دارند. My Passport Edge و Seagate Slim هر دو با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت، به طور قابل ملاحظه ای از بقیه باریک‌تر اند. My Passport کمی ضخیم‌تر است ولی ۲ ترابایت ظرفیت دارد. GoFlex Satellite از همه ضخیم‌تر است که البته طبیعی است چون وای فای و باتری دارد. Lancer LX هم جزو ضخیم‌ها به حساب می‌آید ولی در عوض جان سخت است و پورت FireWire 800 دارد.

Western Digital My Passport Edge

 

 

Western Digital My Passport Edge

سرعت خواندن و نوشتن

هر پنج هارد مسئولیت طبیعی یک هارد که خواندن و نوشتن انواع اطلاعات است را به خوبی انجام دادند. ولی هارد‌های Western Digital با سرعت خواندن ۶ مگابایت بر ثانیه و بیشتر از بقیه جلو هستند و هارد GoFlex Satellite کمی از بقیه کندتر است. البته GoFlex Satellite به ما امکان استریم صوت و تصویر در شبکه به شکل بیسیم را می‌دهد که قابلیت کمی نیست.

Rocstor Lancer LX

 

 

Rocstor Lancer LX

مقایسه سرعت خواندن اطلاعات

 

 

مقایسه سرعت خواندن اطلاعات

مقایسه سرعت نوشتن اطلاعات

 

 

مقایسه سرعت نوشتن اطلاعات

منابع:

برسام، زومیت